Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall direkt eller igenom dotterbolag förvärva, förvalta, förädla och avyttra fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 160 396 | 160 544 | 150 909 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 69 843 | 71 756 | 58 458 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 38 172 | 34 618 | 29 219 |
| Årets resultat (tkr) | 38 568 | 7 022 | 17 172 |
| Summa tillgångar (tkr) | 1 572 810 | 1 568 249 | 1 612 681 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 160 396 | 160 544 | 150 909 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 69 843 | 71 756 | 58 458 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 38 172 | 34 618 | 29 219 |
| Årets resultat (tkr) | 38 568 | 7 022 | 17 172 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 1 544 626 | 1 564 580 | 1 606 728 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 28 184 | 3 669 | 5 953 |
| Tillgångar (tkr) | 1 572 810 | 1 568 249 | 1 612 681 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 194 108 | 155 540 | 148 518 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 86 633 | 75 136 | 68 028 |
| Avsättningar (tkr) | 60 229 | 61 119 | 53 257 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 1 192 917 | 1 239 248 | 1 300 752 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 38 923 | 37 206 | 42 126 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 1 572 810 | 1 568 249 | 1 612 681 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 43.5% | 44.7% | 38.7% |
| Soliditet | 16.3% | 13.4% | 12.3% |
| Kassalikviditet | 72.4% | 9.9% | 14.1% |
Stam Fyra Östermalm AB ingår i en koncern med 42 bolag. Moderbolag är Papperssvalan AB och koncernmoderbolag är Amf Tjänstepension AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall direkt eller igenom dotterbolag förvärva, förvalta, förädla och avyttra fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.